Spotkanie ze Starostą Miasta Chrastavy

23 stycznia z inicjatywy Burmistrza Andrzeja Grzmielewicza odbyło się spotkanie ze Starostą Miasta Chrastavy a zarazem Senatorem Republiki Czeskiej Michaelem Canovem. Spotkanie miało charakter roboczy i dotyczyło współpracy którą podjęły miasta Bogatynia i Chrastava.
 
Współpraca, która połączyła oba przygraniczne miasta, dotyczy dużych projektów Polska - Czechy jak też tych mniejszych. Wspólny projekt do jakiego mają zamiar przystąpić partnerskie miasta ma dotyczyć rewitalizacji budynku w Bogatyni przy ul. Kościuszki 24, z kolei po stronie czeskiej modernizacji poddane zostanie kino w Chrastavie.
 
Spotkanie dotyczyło również mniejszych projektów, na które również istnieje możliwość pozyskania środków unijnych, jak chociażby na walkę z narkomanią, czy wzmocnienie współpracy Ochotniczych Straży Pożarnych.
 
Istotnym zagadnieniem jakie poruszono na spotkaniu, był temat przejeżdżającego przez terytorium naszej gminy, przez Porajów, pociągu relacji Hradek nad Nysą - Zittau. Pociąg przejeżdżający przez terytorium Polski nie ma możliwości postoju. Problem ten, podnoszony już wielokrotnie, dziś ma realne szanse na realizację tego, aby pociąg w Porajowie miał swój przystanek. Senator Canov zobowiązał się do monitorowania sprawy na szczeblu parlamentarnym w Czechach i do gotowości współpracy ze stroną Polską jak też Niemiecką ażeby połączenie z Porajowem było możliwe.
 
Ze strony czeskiej w spotkaniu uczestniczył Senator Republiki Czeskiej a zarazem Burmistrz Chrastavy Michael Canova wraz ze swoim zastępcą Zitą Vaclavikovą. Stronę Polską reprezentował Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia Andrzej Grzmielewicz, Sekretarz Gminy Aleksandra Tobiasz, Pełnomocnik Burmistrza ds. Przeciwdziałania Narkomanii Krzysztof Witkowski, Dyrektor Biblioteki Publicznej w Bogatyni Adam Balcer oraz Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Komunikacji Społecznej Marcin Peremicki.
 
źródło:bogatynia.pl